2024. április. 26. péntek

Az oktatási, szakképzési és felnőttképzési törvények módosításának vitájával zárta munkáját a parlament november 15-én

Hatékonyabbá válik a szak- és felnőttképzés, javul az oktatás minősége és nagyobb lesz az eredményessége – közölte expozéjában a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Az indítványt ismertető Cseresnyés Péter hangsúlyozta, hogy a kormány a tudásalapú, versenyképes gazdaság működésének elősegítését és támogatását kiemelt feladatainak tekinti. Szükség van a képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiac új kihívásaihoz alkalmazkodni tudó munkaerőre – szögezte le.
A gazdaságélénkítő lépésekkel párhuzamosan kiemelt figyelmet fordítanak a szakképzésre, a rendszer fejlesztésének eredményei pedig láthatóak – közölte. Ezen folyamat része volt a szakmunkás- és technikusképzés megreformálása, miközben jelentősen bővítették a szakképzéshez való hozzáférés lehetőségét – mondta az államtitkár.
A potenciálisan mozgósítható munkaerőnek lehetőséget kell adni a változó piaci igényekhez igazodó, megújuló kompetenciák megszerzésére – nyomatékosított.
A kormány az iskolarendszerű szakképzés strukturális átalakítását és megújítását jelentő reformok továbbvitele mellett a felnőttképzési rendszer, azon belül pedig a vállalati továbbképzési rendszer felfuttatására is hangsúlyt helyez – közölte. A rendszernek úgy kell működnie, hogy biztosítsa a gazdaság stabilitásához, növekedéséhez szükséges, jól képzett munkaerőt. A szakképzési kapacitásokat jól átgondoltan kell kihasználni, a duális képzést erősíteni kell, az államilag támogatott felnőttképzésbe való bekapcsolódás lehetőségeit pedig ki kell szélesíteni – közölte.